„Podróż po siebie” to książka dla dzieci, którym towarzyszą dorośli, dla młodzieży, która ma dorosłego przewodnika i dla dorosłych przy okazji. Jeżeli masz dosyć powierzchownego życia i drapieżnej konsumpcji, marzysz o zharmonizowaniu się z naturą, chcesz dawać bliskim osobom w prezencie rzeczy wartościowe, takie, których nie da się kupić w markecie – jest to książka dla ciebie i twoich bliskich.

Książka składa się z siedmiu opowieści, pisanych językiem stylizowanym na mowę mówioną, sugerującą opowiadanie historii. Część opowieści była już wcześniej przez kogoś opowiedziana (na przykład przez Platona), część jest stworzona zupełnie na nowo, po tym jak autorzy zagłębili się w historię i klimat danej społeczności.

„Podróż po siebie” stworzona jest w konwencji picture book. Każdej stronie tekstu odpowiada grafika, która ściśle koresponduje z treścią, dodając jej dodatkowych znaczeń. Przez swą plastyczność otwiera się na młodych, a nawet bardzo młodych ludzi zachowując potencjał estetyczny i intelektualny czytelny dla dorosłych odbiorców.

Jest to pozycja, która zabiera czytelnika w sferę mitu. Opowiada o tym, że jesteśmy podobni, bez względu na ocean czasu i szerokość geograficzną, która nas dzieli. Opowiada o kręgu życia, o tym, że jesteśmy tym samym, co zwierzęta, rośliny, wiatr, deszcz i minerały. Mówi o poszukiwaniu a nawet –  doznawaniu – sensu.  O jedności, wspólności, ciągłości, szacunku, następstwie: bierzesz-dajesz i o uświadamianiu sobie tego. O tym, że człowiek nie trzyma w ręku prawa do życia, że nie jest jego władcą. O miłości. O tym, że ona buduje świat.

Opowieści mitologiczne miały od zarania dziejów ogromne znaczenie, oswajały najtrudniejsze problemy z jakimi zmagała się społeczność… Zamieniając małe społeczności w coś wielkiego, globalnego (poczynając od starożytnych cesarstw) utraciliśmy dostęp do tych mechanizmów, przestaliśmy być uważni, rozczłonkowaliśmy i nie potrafimy się ponownie „scalić”.

Zracjonalizowaliśmy życie, poddaliśmy kontroli umysłu, zważyliśmy, przeliczyliśmy od „a do z”. I dlatego tak wiele osób boryka się współcześnie z problemami natury psychicznej i egzystencjalnej. Autorzy książki wychodzą z założenia, że warto z miłością edukować, by potem nie leczyć.

Autorką tekstu jest Dorota Bielska, reżyserka teatralna, pisarka, mama dwójki nastoletnich dzieci. Pomysł na książkę wziął się ze spektaklu, który Dorota Bielska zrealizowała kilka lat temu dla dzieci w wieku 10-14lat. Te opowieści tak mocno wówczas zarezonowały w młodych odbiorach, tak dużo było rozmów z widzami po spektaklach – rozmów poważnych, w wielkich emocjach, że reżyserka postanowiła zmienić medium opowieści i dotrzeć do szerszego grona odbiorców przy pomocy książki z obrazkami…

Autorem rysunków jest Jarek Rebeliński, terapeuta, artysta plastyk, tata dwóch nastoletnich synów. Dla niego ta praca miała również wymiar duchowy. Jarek i Dorota wspólnie tworzą duet YouArt realizując liczne projekty artystyczne, terapeutyczne i społeczne.

     Gorąco zapraszamy do zakupy, a przede wszystkim do lektury książki!

okladka-2
okladka-3
xr:d:DAF0dDRXftE:5,j:4203393869117505524,t:23111720