a-ta-ymm

Miłośnicy Cieplic
A-ta-ymm spektakl dla „naj-najów”Zdrojowy Teatr Animacji podjął się trudnej sztuki zrobienia teatru dla „naj-najów”, widzów w wieku od 1-4 lat. Trudność ta nie wynika bynajmniej z braku percepcji u tego widza ale z różnicy między takową u dzieci i dorosłych.
Tego trudnego zadania w jeleniogórskim teatrze podjęła się Dorota Bielska, autorka scenariusza i reżyserka spektaklu, którego premiera odbyła się21 kwietnia 2013r.
Pani Dorocie Bielskiej udało się w tym spektaklu przejść ze świata dorosłych do świata dzieci, bowiem sama jest matką trójki małych dzieci. W spektaklu wykorzystała nawet głos własnego dziecka jako narratora opowiadającego o tym co się dzieje w świecie dziecka, dziecinnym pokoju. Właśnie tam umiejscowione jest miejsce akcji, a w zasadzie miejsce zabawy i poznawania otaczającego świata przez najmłodszych.
Spektakl „a-ta-ymm” to zbiór rożnego rodzaju doznań, które najbardziej oddziaływają na najmłodszego widza, bez budowania fabuły, czy psychologii postaci. Mały widz jest blisko, prawie w samym centrum, siedzi na miękkich poduszkach wokół sceny, bowiem ta jest jednocześnie widownią, na której aktorzy poruszają się w zwolniony sposób, w dziecięcym świecie wśród kolorowych klocków i przedmiotów, wydając dźwięki przypominające rozmowy naj-najów. Te wszystkie poczynania aktorskie w bardzo kolorowej scenografii Rafaela Akahira i dzięki muzyce Jacka Wierzchowskiego powodują, że dziecko siedzące na początku wręcz bojaźliwie, szukające za plecami opiekuna, powoli oswaja się tym światem pełnym wyimaginowanych postaci, zaczerpniętych ze znanego utworu Macieja Wojtyszki „Bromba i inni”.Oprócz tych postaci pojawia się postać mamy będąca dla malucha najważniejszą osobą. Kiedy strach zaczyna ustępować ciekawości a na twarzach dzieci pojawia się uśmiech, następuje kulminacyjny moment spektaklu. Aktorzy zapraszają dzieci do wzięcia udziału w zabawie. Maluchy początkowo nieśmiało, lecz w miarę upływu czasu coraz odważniej wkraczają w ten kolorowy świat. Bardziej odważne, zachęcone przez aktorów, początkowo naśladują to co widziały na scenie, by za chwilę samemu wymyślać zabawy, nie zauważając nawet wycofujących się aktorów. Taka zabawa w teatr mogłaby trwać wiecznie. Niestety jak każde przedstawienie i to musi się kiedyś się skończyć. 
Oglądając ten spektakl wydaje się, że idea teatru dla najmłodszych została dobrze zrozumiała przez wszystkich twórców ze Zdrojowego Teatru Animacji, którym składamy gratulację i życzymy dalszych ciekawych poczynań artystycznych.

Marcin Zawiła 
Prezydent miasta Jelenia Góra

Gratuluję Zespołowi Zdrojowego Teatru Animacji kolejnej premiery. Spektakl „a-ta-ymm” okazał się dla najmłodszych dzieci świetną zabawą, a dla ich rodziców – pogodnym zaskoczeniem. Ten eksperyment, w którym płynnie i niepostrzeżenie dzieci stają się aktorami widowiska, w którym są początkowo tylko widzami jest z pewnością interesująca próbą zaproszenia do Teatru – jako instytucji – najmłodszych, którzy przecież nie są w stanie wysiedzieć spokojnie na fotelu (bo kto w wieku 2 – 3 lat to wytrzyma?), a mogą po prostu polubić teatr, który zaprasza do wspólnej zabawy. A Teatr, który jest w stanie unieść taką próbę zasługuje na słowa uznania i podziwu. Dziękuję, gratuluję a w imieniu Teatru zapraszam na kolejne przedstawienia tego spektaklu.

link do artykułu

«